• Pazar 0 ° / 0 ° Yok
  • Pazartesi 0 ° / 0 ° Yok
  • Salı 0 ° / 0 ° Yok

Atatürk Fen Lisesi bilim konuşup, bilgi üretiyor

Ard arda gelen başarılar, gülümseten gelişmeler

1982 yılında kurulan bir okul Atatürk Fen Lisesi. Görece kısa tarihine sayısız başarı sığdırmış. Mezunlarının her birisi bulundukları sektöre yeni bir bakış ve dinamizm getirmiş. Dünyaca ünlü firmalarda yöneticilik yapmış mezunları da var. Türkiye’nin en zeki insanlarından olduğu tescillenen eski öğrencileri de.

2016 yılında ortaya çıkan proje okulu kavramı ile kendi öğretmenini belirleme şansı verilen okullardan Atatürk Fen Lisesi. Okul idaresinin olimpiyat ve proje yarışmalarında mutlak başarı vizyonuyla harekete geçerek mevcut kadronun tamamını değiştirmesi ile okul yepyeni bir bakışa kavuşmuş. Öğrencilerin sadece akademik olarak değil, yeni dünyada, sosyal olarak da yetişmiş olmalarının çok gerekli olduğu düşüncesinden hareketle öğrencilere iletişim çalışmaları yapılmış. Öğrencileri dünyayla barışık hale getirmeye çalışan, onları salt başarılarında değil kayıplarında da yüreklendirebilen tek vücut bir kadroyu özenle belirlemiş okul idaresi. Tabi asıl amacına da kısa sürede ulaşmış.

Ard arda gelen başarılar, gülümseten gelişmeler

Robotik kulübü bir tarafta robotun parçalarını yapmaya çalışırken karşı odasından matematik olimpiyat derslerinin sesi geliyor okulda. Her köşesinde sessiz olmanız gerekiyor, her köşesinde bilim konuşuluyor. Öyle ki öğrenciler bununla da yetinmeyip bilgilerini çoğaltmak için bilim grupları oluşturup gecelere kadar tartışma konuları üzerinde heyecanlarını konuşturuyorlar.

Her bir alan, yeni bir dünya ve yeni başarılar demek onlar için

Kimya alanında yıllardır milli takımın bel kemiğini oluşturan Atatürk Fen Lisesi, matematik, bilgisayar gibi alanlar başta olmak üzere diğer alanlarda da atağa kalkarak milli takım aşamalarına kadar ilerlemiş. Yine İstanbul Bilim Olimpiyatları’nda 38 öğrencisini ikinci aşamaya taşıyan okulun öğretmenleri sömestr tatili ve yaz tatillerinde bile olimpiyat çalışmaları yapıyor, kendi sorularını yazıp bu alandaki geniş tecrübeleriyle büyük katkılar sağlıyor. Bunun sonucu olarak madalyaların sayısını her geçen gün arttırıyor.

Projelendir, projelendir…

Bilim olimpiyatları okulun tek efor alanı değil. Aynı zamanda Tübitak ya da yurtdışı bilim kuruluşları tarafından düzenlenen proje ve bilimsel araştırma yarışmalarına da sürekli katılım halindeler. Son olarak düzenlenen Tübitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması bölge sergisine 5 proje ile davet edilen okul. Özel okulların ve bilsem gibi bu alanda daha rahat çalışma imkanı bulan okulların arasında göze battı. Matematik alanında bölge ikinciliği ve yazılım alanında bölge üçüncülüğü elde edildi.

Hem üniversite hazırlıklarında hem olimpiyat çalışmalarında hem de proje çalışmalarında sürekli başarı çıtasını yükselten okulun en büyük artılarından biri de hiç şüphesiz okul idaresinin bu çalışmaları her şekilde desteklemesi.

Atatürk Fen Lisesi bu yıl da gelecek yeni öğrencileri ile yeni başarılara imza atacak olmanın şimdiden heyecanını yaşıyor. Bunun haricinde ise bilim konuşup, bilim üretiyor.