Anahtar Kelimeler: Coğrafya Nasıl Çalışılmalı?
  • Pazar 0 ° / 0 ° Yok
  • Pazartesi 0 ° / 0 ° Yok
  • Salı 0 ° / 0 ° Yok

Coğrafya Nasıl Çalışılmalı?

Coğrafya nasıl çalışılmalı ya da sözel ve sayısal bilginin bir arada olduğu derslere nasıl çalışabiliriz?

Coğrafya öğrenimi ise oldukça keyifli ve eğlenceli olmaktadır. Coğrafya dersi bünyesinde sözel ve sayısal bilgiler içeren şekillerin, grafiklerin ve haritaların bolca yer aldığı bir derstir. Bu dersin amacı yer altı kaynakları, yer şekilleri, harita bilgisi gibi konularda bilgiler elde etmemize yardımcı olmaktır. Gündelik hayatımızda da sık sık karşımıza çıkmaktadır. Gerçekleştirdiğimiz bir doğa yürüyüşünde karşımıza çıkan dağlar, nehirler ve ovalar birer coğrafya örneğidir. Pek çok alt disiplini bulunan Coğrafyanın, oldukça kapsamlı bir bilim dalı olduğunu da dile getirmeliyiz.

Coğrafya öğrenimi ise oldukça keyifli ve eğlencelidir. Ayrıca gündelik hayatımızda da coğrafi açıdan öğrendiğimiz çeşitli terimler bizlere farklı bakış açısı sunmaktadır.  Örnek verecek olursak pazarda portakal satıldığını gördük ve bunun Antalya’dan geldiğini öğrendiysek Akdeniz bölgesinde yetişen ürünleri hatırlayabilir ya da bir doğal ortamı ziyaret ederken bölgedeki fiziki coğrafya şekillerine rast geldiğimizde o bölgenin yapısını inceleyerek kayaç oluşumunu, toprak katmanlarını veya dağ oluşumu gibi konularda fikirler yürütebiliriz. Bu tür durumlar bir yandan genel kültürümüzü geliştirebilir diğer bir yandan da Coğrafya’ya olan ilgimizi arttırabiliriz. Öte yandan Coğrafya dersinin tam bir şekilde öğrenilebilmesi için soru çözümü kısmında doğru ya da yanlış çözüme kavuşturduğumuz soruları konu ile ilgili haritaları kullanarak hafızamızda harita üzerine oturtarak öğrenmeyi kolaylaştırabiliriz. Bunların yanında Coğrafya dersi ile ilgili her konuda özel haritalara internet üzerinden kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Coğrafya nasıl çalışılmalı ya da sözel ve sayısal bilginin bir arada olduğu derslere nasıl çalışabiliriz?

  1. Coğrafya nasıl çalışılmalı? konusunun ilk basamağında haritalardan yararlanabilirsiniz. Önce konusuna göre boğazları gösteren, ülke genelinde üretilen tarım ürünlerini gösteren veya nüfusu gösteren haritaları iyi bir şekilde incelemelisiniz. Bu işlemden sonra kendinize dilsiz bir harita edinip bilgilerinizi oraya aktarabilirsiniz. Bu da sizin görsel açıdan kendinizi geliştirmeye ve sözel olarak da aklınızda kalması oldukça zor olan bilgileri de hatırlamanıza yardımcı olacaktır.
  2. Coğrafya dersi yukarıda bahsettiğimiz üzere görsel esaslı bir ders olma özelliğini taşımaktadır. Yer şekillerinden yerel saatlere kadar olan tüm konularda görsel şemalardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca kendinize özgü şekillerde çizerek, dikkat çeken renklerle renklendirebilirsiniz. Bu da konuların hatırlanmasına yardımcı olma konusunda oldukça önemlidir.
  3. Ders esnasında anlatılan konuyu zihninizde canlandırmanız oldukça önemli bir noktadır. Ayrıca anlamadığınız yerleri de hocanıza sormalı ve her söyleneni değil önem arz eden noktaları not almalısınız. Daha sonrasında bu önemli yerleri küçük notlar halinde göz önünde olabilecek şekilde yerleştirmelisiniz. Bu sayede soru çözerken takıldığınız yerlerde bakabileceğiniz bir bilgi danışmanınız olur.
  4. Her konunun sonunda testi çözdükten sonra yanlış yaptığınız yerler veya boş bıraktığınız alanlar için öğretmeninizden yardım almalısınız.
  5. Günlük hayatla bağlantı kurarak çevrenizi ve yaşadığınız dünyayı tanımanıza yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede coğrafi bilgiler aklınızda kalıcı hale gelir. O yüzden işlevsel bilginin her zaman akılda kalıcı olduğunu da unutmamak gerek.