• Pazar 0 ° / 0 ° Yok
  • Pazartesi 0 ° / 0 ° Yok
  • Salı 0 ° / 0 ° Yok

Ebeveynlerin Online Eğitime Katkıları

Son aylarda yaşanan Covid-19 krizi sebebiyle insanların gündelik yaşamlarına dair pek çok şey değişti. Bu değişime maruz kalan en önemli sektörlerden biri de eğitim sektörü oldu.

               Son aylarda yaşanan Covid-19 krizi sebebiyle insanların gündelik yaşamlarına dair pek çok şey değişti. Bu değişime maruz kalan en önemli sektörlerden biri de eğitim sektörü oldu. Eğitim günümüzde farklı bir boyut kazanmaya ve insanlar da bu duruma mecburen uyum sağlamaya başladı. Ancak alışkanlıkların değiştirilmesi pek de kolay olmadığı için ilk başta öğrenciler, öğretmenler ve sonrasında ebeveynler de bu duruma ayak uydurmakta çeşitli problemler yaşadılar.

                Son dönemlerde yüz yüze eğitime başlanmış olsa da tercih ebeveynlere bırakıldı ve yüz binlerce öğrenci ebeveynlerin tercihiyle  evde online eğitime devam etme yolunu seçmiş oldu. Online eğitim dönemine geçilmesiyle birlikte öğrenciler artık evlerinde eğitim alıyorlar. Evlerinde ödevlerini yapıyorlar ve eğitme dair içeriklere evlerinden ulaşmaya başladılar. Türk eğitim sistemi de bu duruma teknolojik gelişmeleri de takip ederek ayak uydurdu. Ancak birçok ebeveyn bu duruma ayak uydurmakta zorluk yaşıyor. Peki, online eğitim sistemi döneminde özellikle küçük yaşta çocukları olan ebeveynlerin nasıl bir yol izlemeleri daha doğru olur, çocuklarına nasıl yönlendirmeler yaparlarsa çocukları bu süreci daha başarılı bir şekilde atlatır?

                Ebeveynlere düşen birinci sorumluluk çocuklarının online eğitimlere düzenli bir şekilde katılmalarını sağlamaktır. Yüz yüze eğitimde dahi bilimsel çalışmalar sonucunda 20 dakikalık süre içinde motivasyonun son bulması durumu söz konusuyken online eğitimde bu süre daha da kısalıyor. Bu sebeple ailelerin üzerine bu noktada çok önemli roller düşüyor. Çocukların ders esnasında takibini yapması, sürekli olmamak kaydıyla ders esnasında çocukların yoklanması gerekiyor. Çünkü motivasyonunu yitiren çocuk elinin altındaki teknolojiyi eğitimden ziyade eğlence amaçlı kullanmaya başlıyor.

                Önemli görülen ikinci sorumluluk ise ebeveynlerin çocuklarına aynı yüz yüze eğitimde olduğu gibi erken kalkma, erken uyuma, düzenli yemek saatleri gibi alışkanlıkları unutturmaması gerekiyor. Çünkü beynin programlanması, belli bir plana ayak uydurması, düzenli bir hayata alışmak ve kurallara uymak için en önemli adımdır. Düzensiz bir yaşam alışkanlığı kazanan çocuk, derste motivasyon sağlayamaz, dersi dinlemekte ve anlamakta zorluk çeker, eğitim başarısız sonuçlanır.

                Bir başka önemli sorumluluk ise ebeveynlerin bu sürecin uzun bir süreç olduğunu çocuklarına onların dilinden anlatabilmesidir. Aslında burada da amaç online eğitim sistemine adaptasyonun sağlanmasına yardımcı olmaktır. Hali hazırda henüz Covid-19 aşısı bulunmadığı ve yeni bir dünya düzenine geçilmesi gerçeği söz konusuyken hızlı bir adaptasyon süreci kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu görevi üstlenecek kişiler ise anne ve babadır. Çocuklarının eğitim konusunda geri kalmasını istemeyen ebeveynler bahsedilen bu kuralları ivedilikle uygulamalıdır. Çünkü gelecek teknolojiyle şekilleniyor ve dünyada insanların alışkanlıkları hızla değişime maruz kalıyor. Bu noktada genç beyinlerin en büyük öğretmeni de ebeveynler oluyor.