• Cuma 10 ° / 2 ° Fırtına
  • Cumartesi 9 ° / 0 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 6 ° / 0 ° Parçalı bulutlu

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ OLABİLMEK

Her zaman kullandığımız bir cümle var. Marifet iltifata tabidir. Bazen iltifat etmek, taltifte bulunmak, bir başka deyişle yiğidin hakkını vermek gerekir. Bugün yazımıza konu edeceğimiz mevzuda tam bu meyanda.

Her zaman kullandığımız bir cümle var. Marifet iltifata tabidir. Bazen iltifat etmek, taltifte bulunmak, bir başka deyişle yiğidin hakkını vermek gerekir. Bugün yazımıza konu edeceğimiz mevzuda tam bu meyanda. 

Geçenlerde ziyaretinde bulunduğum eğitimci ve bir okulda da okul müdürü olarak görev yapan uzun yıllardır tanıdığım bir dostumdan ve görev yaptığı okuldan bahsedeceğim. 

Son yıllarda devletimiz yapı bakımından, fiziki alan olanları olarak çok güzel okullar yaptı ve yapmaya da devam ediyor. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde bulunan Ali İhsan Hayırlıoğlu Ortaokulu’da bu okullardan birisi. Bahse konu ettiğim okulda bu okul. Okul öyle güzel yapılmış ki, bir devlet okulundan çok özel okulu andırıyor. Okul çok yeni ve gerçekten mükemmel şekilde eksiksiz inşa edilmiş. Bu yönüyle kapısından içeri girince kendinizi özel bir okula girmiş gibi hissediyorsunuz. Okulu özel okul  konumuna getiren elbette okulda idarecilik görevi yapan okul müdürü İbrahim Altundal ile birlikte okulda görev yapan öğretmeniyle, hizmetlisiyle bir takım ruhu oluşturmuş olmaları. İbrahim hocanın  okula verdiği emekler yadsınamayacak kadar çok. Okul müdürü okula öyle dokunuşlar yapmış ki işte bir eğitim yuvası böyle olmalıdır dedirtiyor.  
Öncelikle “Hedefimiz Herkesin Hedefi Olmaktır” sloganıyla eğitime başlayan okulda bütün sınıflar 20-25 kişilik öğrenci alacak şekilde dizayn edilmiş. Okulda her sınıf bir kahramanımıza, tarihte rol almış şahsiyetlere yer verilerek çocuklarda tarih bilinci oluşturulmaya çalışılmış. Bunun dışında okulun bütün duvarları bir takım resimler ile donatılmış, belirli şahsiyetlerin tanıtımına yer verilmiş, unutulmaması gereken belirli gün ve olaylarda duvarla işlenmiş. Bununla yetinilmemiş, çocukların yabancı dil aşinalığı kazanmaları açısından İngilizce temalı bazı şeyler, İngilizce kelime ve pratik cümleler ile duvarlar uyumlu şekilde dizayn edilmeye çalışılmış. Okulun ana kapısından bahçesine girdiğinizde hemen sizi farklı bir atmosfer karşılıyor. Kapalı spor salonundan, voleybol, basketbol ve mini bir futbol sahası sizi karşılıyor. L şeklinde kurgulanan okulun bahçesi de azımsanmayacak kadar büyük. Yine bahçeye girişte sol tarafta yapılmış bir alan veli görüşme alanı olarak tertip edilmiş. Okul kapısından içeriye girildiğinizde de sizi ferah bir koridorla birlikte okulun personeli güler yüzle sizleri karşılıyor. Okul müdürü İbrahim hocamın odasına girdiğinizde sade ama şık döşenmiş bir müdür odasıyla karşılaşıyorsunuz. Bir çok okulda müdür odaları okulun giriş çıkışını görmez. İbrahim müdür bilinçli olarak okul girişini tam cephe gören odayı seçerek okul müdürü odası yapmış. Okul müdürü okula tam hakim olmalı diyen İbrahim bey, okula kim girip çıkıyor bizzat kendim görmeliyim ki, okula tam şekilde hakim olup plan ve çalışmalarımı o doğrultuda yapmalıyım diyor. 

Eğitimin bir çok alanında görev yapan İbrahim müdür bu okulda görev yapmayı kendisi bizzat istemiş. İlk göreve geldiğinden bu yana da geceli gündüzlü okul için çabalamış, gayret göstermiş. Öğrencilerin başarı durumunun da çok iyi olduğunu belirten okul müdürü öncelikli hedefimiz, ahlaklı, dürüst, vatanperver, saygılı bireyler yetiştirmek. Eğitim her yerde alabilirsiniz ama ahlâkî değerleriniz eksikse aldığınız bu eğitim eksik kalır diye ifade ediyor.  

Özel okulda bir idareci nasıl okulun madden ve manen gelişmesi için idareciler hummalı gayret gösteriyorlarsa, İbrahim hocamızda aynı heyecan, aynı gayret ve aşk ile mücadele veriyor. Kendi koşusuna ayak uyduracak ekibini de kurmuş olan İbrahim hocamıza başarı dolu eğitim yılı diliyorum. 2021 yılı herkese hayır, bereket ve başarı getirsin. 

Öğrencileri ile de gurur duyan hocamız örnek alınacak ve takdir görecek çalışmaları dolayısıyla taltif edilmeyi hak ediyor.

Önder Güzelarslan