Anahtar Kelimeler: GEBKİM Eğitim Kadrosu sanayi gelişiyor
  • Pazar 0 ° / 0 ° Yok
  • Pazartesi 0 ° / 0 ° Yok
  • Salı 0 ° / 0 ° Yok

GEBKİM MTAL Eğitim Kadrosu sanayi ile iç içe gelişiyor

Kimya sanayinin en önemli bileşenleri arasında yer alan kompozit malzemeler, her geçen gün artan kullanım alanları ile geleceğin malzemesi olarak gösteriliyor.

Kimya sanayinin en önemli bileşenleri arasında yer alan kompozit malzemeler, her geçen gün artan kullanım alanları ile geleceğin malzemesi olarak gösteriliyor. Güçlü bir Okul-Sanayi işbirliğini misyon edinen GEBKİM Vakfı, bu misyon çerçevesinde GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Eğitim Kadrosunun sanayi ile iç içe çalışmalar gerçekleştirmesine önem veriyor. GEBKİM MTAL öğretmenleri, Kompozit Sanayicileri Derneği’nin desteği ve işbirliği ile gerçekleştirilen eğitimlerle, kompozit malzemelerin üretim prosesleri ve kullanım alanlarına yönelik bilgiler aldılar. 

GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı tarafından desteklenen GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, mesleki eğitimde ülkemize örnek olan bir model ortaya koyuyor. Öğrencilerinin yanı sıra Yönetici Kadrosu ve öğretmenlerinin de sanayi ile yakın diyalog ve işbirliği içerisinde olmalarına öncelik veriliyor. Mesleki eğitime katkıları ile öne çıkan Kompozit Sanayicileri Derneği, son olarak kompozit malzemenin ana hammaddeleri olan bağlayıcı malzemeler (Reçineler), Camelyafı ve karbon elyaf konusunda eğitimler düzenlenmesi noktasında okula destek verdi. 

Kimya sektörünün en önemli bileşenleri arasında yer alan kompozit malzemelerin sanayideki kullanım alanları, üretim prosesleri, güncel gelişmeler ve uygulamalar konusunda düzenlenen eğitimlerin ilki geçtiğimiz günlerde GEBKİM Kimya İhtisas OSB’de faaliyet gösteren Turkuaz Polyester ve Ece Boya firmalarında gerçekleştirilmişti. Kompozit malzemenin iki ana hammaddesinden biri olan bağlayıcı malzemeler (Reçinelerin) eğitiminin ardından bu kez takviye hammaddelerin en büyük grubu olan Camelyafı eğitimi, Avrupa’nın en büyük üreticilerinden olan Şişecam’ın Çayırova’daki Bilim Teknoloji ve Tasarım Merkezi'nde düzenlendi. 

GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hakan Çelik ve GEBKİM MTAL öğretmenlerinin katıldığı eğitimde, Şişecam yetkilileri Camelyafı üretimi ve bu malzemenin sektördeki kullanımına yönelik değerli bilgiler verdiler. 

Önümüzdeki günlerde kompozitin diğer bir önemli malzemesi karbon elyaf üretimi hakkında üçüncü bir eğitimin daha online olarak verilmesi planlanıyor. 

GEBKİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, nitelikli bir mesleki eğitim ile kimya sektörüne “aranılan” elemanlar yetiştirmek konusunda iddialı olan GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kısa sürede farkını ortaya koyarak başarılı işlere imza attığını söyledi. Bu başarıda eğitime gönül veren GEBKİM Vakfı Yönetimi, GEBKİM Kimya İhtisas OSB firmaları ve aynı hedeflerde buluştukları değerli Sivil Toplum Örgütleri’nin de büyük payı olduğunu belirten Vefa İbrahim Aracı, şunları söyledi: “GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin Yönetim ve Eğitim Kadrosu, öğrencilerimiz gerçekten özverili bir çalışma içerisindeler. GEBKİM Vakfı olarak biz de okulumuzu her zaman desteklemeye devam ediyoruz. Vizyonumuz ve hedeflerimiz büyük. Okul-Sanayi işbirliğini gerçek anlamda gerçekleştirebilmek için firmalarımız ve sektörümüzün değerli Sivil Toplum Örgütleri ile yakın işbirliği halindeyiz. Kompozit Sanayicileri Derneği’nin destekleri ile gerçekleştirdiğimiz kompozit eğitimleri de bunun bir göstergesi. Başta Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Barış Pakiş olmak üzere Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetimine ve bu eğitimler için öğretmenlerimize kapılarını açan Turkuaz Polyester, Ece Boya ve Şişecam firmaları ile yetkililerine teşekkürlerimizi sunuyorum. Ayrıca okulumuza her konuda desteklerini esirgemeyen Kocaeli Valimiz Sayın Seddar Yavuz ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fehmi Rasim Çelik’e de teşekkür etmek istiyorum. İlerleyen dönemde kimyanın farklı üretim kollarındaki eğitimlerimiz de sürecek.”