Anahtar Kelimeler: KÜLTÜRÜ HİSSET: ARNAVUTLUK
  • Pazar 0 ° / 0 ° Yok
  • Pazartesi 0 ° / 0 ° Yok
  • Salı 0 ° / 0 ° Yok

KÜLTÜRÜ HİSSET: ARNAVUTLUK

“Kültürü Hisset” belgesel serisinin ilki Arnavutluk

Yunus Emre Enstitüsü Dijital Kültür Merkezi, belgesel serisine bir yenisi daha ekledi. “Kültürü Hisset” konulu belgesel serisinin ilki Arnavutluk’ta çekildi. Türkçe öğretiminin yanı sıra kültür sanat etkinlikleri, seminerler ve sergiler gibi birçok alanda faaliyet gerçekleştiren Yunus Emre Enstitüsü, Arnavutluk’ta da sevgi dili Türkçe ile farklı kültürleri bir araya getiriyor. Enstitü, 2009 yılında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da başladığı faaliyetlerine, 2012 yılında kurulan İşkodra kültür merkezi ile birlikte devam ediyor. 

İlk gösterimi Yunus Emre Digital youtube kanalında yapılan belgesele ulaşmak için https://bit.ly/2OUbp7E adresi ziyaret edilebilir.

Tiran Yunus Emre Enstitüsü

2009 yılında kurulan Tiran Yunus Emre Enstitüsü, kuruluşundan bu yana kültür, sanat, tarih ve bilim alanlarında birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştiriyor; ülkemizin kucaklayıcı misafirperverliğinde Türkiye’yi ve Türk kültürünü düzenlediği çeşitli faaliyetlerle anlatıyor. Bunların yanı sıra Türkçe öğretimi alanında da başarılı işlere imza atıyor. 2021 yılına kadar 3000’in üzerinde kişiye Türkçe öğreten Enstitü, çevrim içi dersleriyle Türkçe kursları vermeye devam ediyor. Bununla birlikte Aleksander Xhuvani Üniversitesi ile imzaladığı “Seçmeli Türkçe Dersi İş Birliği Protokolü” çerçevesinde verilen Türkçe dersleri ile kültürümüzü üniversitedeki yabancı öğrencilerle de buluşturuyor. 

İşkodra Yunus Emre Enstitüsü

2012 yılından bu güne birbirinden farklı etkinlilere ev sahipliği yapan İşkodra Yunus Emre Enstitüsü ile 3000’i aşkın kişi Türkçe konuşuyor. Çevrim içi kurslarla da yüz yüze eğitimi destekleyen Enstitü, Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu kişilere yol gösteriyor. İşkodra Luigj Gurakuqi Üniversitesi ile Seçmeli Türkçe Dersi İş Birliği Protokolü imzalayan Enstitü, protokol kapsamında üniversitenin çeşitli fakültelerinde seçmeli olarak Türkçe dersi veriyor. 

2018-2019- 2020 eğitim döneminde Psikoloji, Biyoloji-Kimya, Matematik, Finans, Dil ve Edebiyat, Sosyal İşler, Turizm, İşletme, Maliye Bölümlerinde yaklaşık 800 öğrenci Türkçeyi tercih ediyor.