• Cuma 10 ° / 2 ° Fırtına
  • Cumartesi 9 ° / 0 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 6 ° / 0 ° Parçalı bulutlu

Merhaba Hayat Bak Kim Geldi?

Merhaba ! Buraya kadar geldiysen yazının sonuna kadar misafirimsin asla bırakmam buyur

Merhaba ! Buraya kadar geldiysen yazının sonuna kadar misafirimsin asla bırakmam buyur

Pandemi de ne yapabiliriz nasıl değerlendiririz diye yazacaktım ama vazgeçtim. İçimiz dışımız pandemi ve karantina oldu biraz sonraya erteledim.Yılın ilk günü yeni başlangıçlardan bahsedelim istedim.

Hayat işte bazen hiç beklenmedik olaylar hiç beklenmedik durumlarla karşına çıkıyor değil mi? Mutsuzsan kaçıp gitmek istiyor gidince her şey sıfırlanacak sanıyorsun. Kendine kızıyorsun belki de en çok, ben bunu nasıl yaptım diye. Bazen de denk gelmez dediğin kim varsa tam da o seni buluyor. Şaşırıp kalıyorsun bu nasıl benim başıma geliyor veya böyleleri hep beni buluyor diyorsun. Kendine olan güvenin yerle bir olurken senden mutsuzu yok sanıyorsun. Her şeye lanet ediyor hayata küsüyor en kötüsü kendine küsüyorsun. 

Bazen de güzel sürprizler çalıyor kapını. O zaman hayat güzel tabi kendini şanslı ve özel hissediyorsun. Bitmesin ,gitmesin diye kendini dua ederken buluveriyorsun. Kaybetmekten korkuyorsun. 

Tüm bunları tesadüf mü sence? O kadar insan varken seni bulması sadece şans denilen kelimenin karşılığı mıdır sanıyorsun? Senin ne özelliğin var ki ? Daha mı zekisin? Daha mı güzel? Daha mı zengin? Daha ne? Ne yani daha nesin sen ki bunları yaşıyorsun? 

İşte tamda bu noktada bir sürü soru zihnini kurcalarken yaşamayı bırakıyor içini korkularla besliyorsun.

Bu aşamaya geldiysen hadi gözün aydın zaten mutlu olamayacağın gibi yaşadığın o her ne ise de hemen sabun köpüğü gibi dağılacak demektir. Şunu unutuyorsun yada bilmiyorsun ki aslında sen ne isen karşına çıkan da o. Kendini affetmeyi öğrenmen gerekiyor. Bazen öyle oluyor ki karşındakini bile affediyor ama kendine olan öfkenin farkına varamıyorsun. Kendini affetmeden yola devam edemezsin. Bu konuda yazılan bir sürü yazı var üşenme oku. Öyle bir enerji oluşturuyorsun ki farkında değilsin. Neyden korkuyorsan onu çekiyorsun. Üzülmekten korkuyorsan seni üzen biri çıkıyor, aldatılmaktan yana dertliysen dönüp dolaşıp cımbızla birini seçiyor ve aldatılıyorsun. Kaybetmekten korktuğun ne varsa kaybediyorsun. 

Hadi bırak artık korkuları bi kenara. Düşünsene kaybetsen ne olacak? Öncesinde zaten yoktu? Bir kapı kapanıyorsa emin ol diğerinin açılması içindir. Bırak kendini ve önce affet kendini. Hatalar senin kendini yenilemen ve bakış açını değiştirmen için var. Yani hata da yapman gerekiyor bazen. Ama aynı hatayı yapıyorsan değişmemişsin yenilenmemişsin demektir ve sürekli aynı döngüdesindir. Döngüyü kırman gerekiyor artık.Kaygılanma, korkma sadece ama sadece yaşa  bu önemli. O an yapman gereken ne ise onu yap, çalışman mı gerekiyor erteleme çalış, mutsuz musun?  Onu da yaşa. Birini mi seviyorsun?  Durma sev. Vazgeçmen mi gerekiyor? Düşünme vazgeç. Hayat senin , gerçekten öyle bana güven, sadece senin bu hayat ve benzersin. Aynı dakikayı bile yaşayamıyorsan. O zaman aynı korkuları neden tekrarlıyorsun. Karşına çıkan kişinin çıkacak olandan daha iyi olduğunun garantisini veren biri mi oldu sana hayırdır? Yada yaşadığın durum senin sonunu getirecek ve bir daha asla toparlanamayacağını da nerden çıkardın? O zaman vazgeç her şeyden ve herkesten sadece kendini tanı, affet ve nefes alıyorsan hep umut ve güzellik vardır unutma. Evren, dünya olumsuzluk değil güzellikler üzerinedir tereddüt etme. Bunu yapabilirsen göreceksin ki hiç bir şey seni gereğinden fazla üzmeyecek. İllaki üzüleceğin anlar olacak ama bu çok normal bu duygu da olmalı ama gerektiği kadar. Hiçbir şey seni gereğinden fazla zorlamayacak çünkü sen onu alt edebilecek güce çoktan sahipsin sadece farketmen lazımdı. Sadece içinizde enerjiyi serbest bırak yapabileceğine  inanma ,yapabileceğini bil.

İşte yeni yıl bu enerjiye girmeye çalışmak ve bunu yaşamaya başlamak için mükemmel zamanlama. O zamaann Merhaba Hayat bak kim geldii? de ve arkana yaslan.

Emine Tekçam - eminetekcam.com