Anahtar Kelimeler: PATİKLE BAŞLA KİTAPLA
  • Pazar 0 ° / 0 ° Yok
  • Pazartesi 0 ° / 0 ° Yok
  • Salı 0 ° / 0 ° Yok

PATİKLE BAŞLA KİTAPLA YAŞA

Patiğin her bölgede, yörede kendine has isimle ve modelle çeşitleri vardır, ayrıca kültürümüzü yansıtan özellikler taşır.

Patiğin her bölgede, yörede kendine has isimle ve modelle çeşitleri vardır, ayrıca kültürümüzü yansıtan özellikler taşır. Büyüklerimiz hediye verecekleri zaman çoğunlukla patik verirlerdi. Bunu hatırlamak bile içimizi ısıtır. Patikte duygu vardır, özlem vardır, sevgi vardır, çoğalmak, paylaşmak vardır. Patik denilince akla ilk gelenlerden biri de bebektir. Bebek ve patik. PATİK tersten okununca KİTAP olur. İşte patikte saydığımız her şeyi kitapta da buluruz. Birisi kelime kelime, birisi ilmek ilmek işlenir.

Sancaktepe Fehmi Yılmaz MTAL uygulama anasınıfı, Türkiye genelinde 53 ilden 235 Okul öncesi öğretmeninin dahil olduğu “PATİKLE BAŞLA KİTAPLA YAŞA” projesi kapsamında kitap okuma alışkanlığının okul öncesi dönemde kazandırılması adına veli ve öğrencilere yönelik çeşitli etkinlikler yürütmekte. Çeşitli üniversitelerden alanında uzman akademisyenlerin rehberliğinde yürütülen proje kapsamında öğrencilere her hafta “Etkileşimli Kitap Okuma Tekniği” ile kitaplar okunuyor. Kitap öncesi ve sonrası çocuğun erken okuryazarlık ortamlarını zenginleştiren, çocuklarda eleştirel ve analitik düşünmeyi destekleyen, çocukların hikayede geçen eylemleri ve süreçleri yorumlamalarına imkan veren, empati, yaratıcılık ve farklı düşünme becerilerini geliştiren faaliyetlerin öğretmenler tarafından özel olarak planlandığı oturumların sonunda ise felsefi soruşturmalar ile öğrencilere ve velilere bir kitap ile neler yapılabileceği gösteriliyor. Proje faaliyetleri arasında sadece kitap okuma değil ayrıca okul ve ev ortamında kitaplık ve okuma köşesi oluşturulması, kitap kumbarası, kitap takası gibi etkinlikler de yer almakta.

Projenin amacının bilişsel gelişimin çok hızlı olduğu okul öncesi dönemde çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarının gözetilerek kitaplar yoluyla çocukların soru sorma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı yaratıcı düşünme becerilerinin felsefi düşünme ve üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesi olduğunu belirten Okul Koordinatörü Didem ÖZKARAKAYA BAYINDIR,  proje sürecinde hem öğrencilerde hem de velilerde görülen ilgi, heyecan ve katılımın oldukça sevindirici olduğunu belirtti. 

Proje ile bebeklikten itibaren çocuklarda, okuma kültürünün ve okuyucu kimliğinin gelişmesi, nitelikli kitap seçimi, yetişkinlerin çocuklara kitap okuma teknikleri, düşünme sorgulama süreçlerini desteklemeyi hedeflenmekte, bu hedefe ulaşmak için sınıf, ev, kütüphane, müze, park, bahçe gibi mekanların ortam yönünden zenginleştirilmesi ve daha etkin kullanılması planlanmakta.

Ayrıca öğretmen - aile arasında çocuğun bütünsel gelişimi odaklı bir ortaklık kurabilmek, nitelikli çocuk kitaplarını bütünleştirilmiş oyun, çocuklar için felsefe, müzik-hareket, drama, matematik, fen-doğa, sanat, gezi gözlem etkinliklerinde yaparak yaşayarak öğrenmeye imkân sağlayan çalışmalarıyla disiplinler arası bir yaklaşımla çocuklara sunabilmek, ekonomik yetersizlik veya bilgi eksikliği nedeniyle dezavantajlı çocukların nitelikli kitaplara erişiminin sağlayabilmek, ailelerin ve çocukların kütüphaneyi kullanma alışkanlığı kazandırılıp okunan kitap sayısı ve çeşitliliğini attırabilmek, öğretmenlerde etkili kitap okuma deneyimleri sağlayarak kitabı hayatın tüm alanlarına taşımak da proje hedefleri arasında.

Projenin tanıtımı için Fehmi Yılmaz MTAL ve Yenidoğan Ortaokulu Müdür ve öğretmenleri Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale BAĞCE ÖZBAŞ ve Şube Müdürü Kamil ALAGÖZ’ ü ziyaret ederek patik ve kitap takdim ettiler. İlçe Milli Eğitim Müdürü ÖZBAŞ, Patiğin insanın içini ısıtan, insanı gülümseten bir yanı da olduğunu belirterek projeye desteklerini ifade etti.