• Pazar 0 ° / 0 ° Yok
  • Pazartesi 0 ° / 0 ° Yok
  • Salı 0 ° / 0 ° Yok

Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı

Çanakkale Şehidimiz Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın İsminin Yaşatılacağı “Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” Sancaktepe'de  açıldı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile dönem arkadaşı olan, Çanakkale kahramanlarımızdan Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın adı Sancaktepe ilçesinde yapımı tamamlanan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne verildi. Tarihçilerin, ‘’Çanakkale Kara Muharebelerinin gidişatını değiştiren gizli kahraman’’ olarak nitelediği Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın adı verilen okulun açılış töreni 17 Mart Çarşamba günü saat 14.00’te gerçekleşti. Törende, Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın balmumu heykeli, çeşitli eşyaları ve cepheden eşine gönderdiği mektuplardan oluşan sergi de ziyarete açıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, il ve ilçe protokolünün katılımıyla gerçekleşen törene, Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın torunu Hüsnü Uras'ta katıldı.

Yapımına geçtiğimiz yıl başlanan Sancaktepe Sarıgazi Mahallesinde 44 derslik ve 26 atölyeden oluşan okul binası bugün yapılan törenle “Şehit Yüzbaşı Yusuf  Kenan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” adıyla açıldı.

Açılışa İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Belediye Başkanı Şeyma Döğücü ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale Bağce Özbaş, Şube Müdürleri, il ve ilçe protokolü katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'mızın söylenmesiyle başlayan program Sancaktepe Sultanlar Ortaokulu müzik öğretmeni Kaya Aslantepe ve Sancaktepe Yenidoğan Ortaokulu müzik öğretmeni Hasan Erdinç’in söyledikleri türküler ile devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı yaptığı konuşmada “Milli Eğitim Bakanlığımız ile hem dini hem milli bir değer olarak şehitlik duygusunu özellikle ders programlarımızla çocuklarımıza kazandırmaya gayret ediyoruz. Geçmişimizden aldığımız güç ile aslında yeniliğin ve geleceğin izlerini sürüyoruz. Bugün de Sayın Valimizin talimatlarıyla şehidimizin adı okulumuz verildi. Bu adın Mesleki ve Teknik Lisesine verilmesinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Salgın döneminde Mesleki ve Teknik okullarımız günün gerektirdiği fedakarlığı en üst düzeyde yerine getiren, emeğini esirgemeyen çok önemli kurumlarımız oldular. Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, okul müdürlüğümüzün, meslektaşlarımın ve diğer tüm personelimizin emekleriyle ortaya çıkan ve bugün sizlere hazır hale getirebilmek için geceli gündüzlü emek sarf edilen okulumuzda çocuklarımızın yolları ve kaderleri açık olsun. Emeği geçen herkese meslektaşlarım ve çocuklarımız adına çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Daha sonra kürsüye çıkan Belediye Başkanı Şeyma Döğücü; "Çanakkale'nin kaderi geçilmemek de yenilmemekti ve teslim olmamaktı. Çanakkale adeta insandan, imandan, duadan ve milletin çelik sinesinden duvar olarak tüm emperyalist güçlerin önünde adeta bir duvar oldu. Çanakkale, Konya'da sakladığı en değerli hazinesi ile Kur'an-ı Kerim'i ile yere düşen gençlerin zaferidir. Zaferimiz kutlu olsun diyorum. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Bu güzel programa hamilik yapıp Sancaktepe'mizde şüheda ruhunu bir kez daha hissetmemizi sağlayan saygıdeğer valimize gönülden şükranlarımızı sunuyorum. Biz hep birlikte diyoruz ki tek vatan, tek bayrak, tek devlet, tek millet. İşte bu sözler Çanakkale'den bir asra yayılan ve milletimizin kararlılığında gösteren bir paroladır" diye konuştu.

Son olarak kürsüye çıkan Vali Ali Yerlikaya; "Yusuf Kenan hayatını cephede cepheden koşarak geçiren kahraman askerlerimizden biriydi. Trablus'un kızıl çöllerinde de savaşmış, Balkan harbinin o büyük acılarını da şahit olmuştur. 1909 yılında Zehra Hanım ile evlenmiştir. İki çocuğunun doğum haberini dahi cephedeyken almıştır. Bugün aramızda Şehit Yüzbaşı Yusuf'un torunu Hüsnü ağabeyimiz var. Ona en kalbi duygularımla hoş geldiniz dileklerimi iletiyorum. Böyle bir dedenin torunu olduğunuz için ne kadar gurur duysanız azdır. Sizler bizlere emanetsiniz. Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan, Çanakkale'yi geçilmez kılan kahramanlardan biriydi. Aynı zamanda bombalar içerisinde kızlarına çikolatayı götürmek isteyecek kadar düşünceli bir babaydı. Yüzbaşı Şehit Yusuf Kenan'a gizli bir görev verilmişti. Görevi ise Seddülbahir savunmasını desteklemekti. 250 kişilik birliği ile yola çıkmıştır Yusuf Kenan. Yolculuk esnasında 2500 kişilik düşman ordusunu fark edince ateş emrini veriyor. Yüzbaşı Kenan aldığı o karar, savaşın bütün gidişatını değiştirmiştir. Harp tarihçileri yıllar sonra ondan bahsederken Seddülbahir savunmasının 32 saat sürmesini sağlayan gizli kahraman diye bahsetmektedir. Askerleri ile birlikte savunmaya geçen Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan orada şehit düşmüştür." şeklinde konuştu.

Program, Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın belgesel gösterimiyle sona erdi.

Okula isminin verildiği Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen on binlerce Mehmetçik’ten sadece biriydi. 1879 yılında Edirne’de doğan Yusuf Kenan, çok iyi yetişmiş bir Osmanlı subayıydı. 1902’de Harbiye’den mezun oldu. İlk görev yeri ise Edirne’ydi. 1909 yılında Zehra Hanım’la evlenen Yusuf Kenan’ın hayatı cepheden cepheye koşmakla geçti.

Yüzbaşı, hayatının son üç yılını Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale Boğazı’nın savunmasındaki görevlerle geçirmişti. Ancak kendisinin şehit düştüğü savaş, Gelibolu cephesindeki ilk görevi değildi. İlk olarak Trablusgarp Savaşı (1911-1912) esnasında Çanakkale Boğazı’nın savunmasında görev aldı. Savaş süresince Anadolu tarafındaki Kumkale ve Ezine’deydi.

Daha sonra ikinci kez Balkan Savaşları (1912 – 1913) sebebiyle Gelibolu savunmasında bulundu. Balkan Savaşları sırasında ise 11 ay boyunca Maydos (Eceabat), Bolayır ve Anafartalar’da görevliydi.

Üçüncü ve son olarak da Birinci Dünya Savaşı’nda, şehit düştüğü güne kadar, Gelibolu Yarımadası’nı müdafaa eden birlik arasında görev aldı. Gelibolu Kara Savaşları’nın ilk günü 30-40 metrelik yarlarla çevrili İkiz Koyu’na İngilizler 1250 asker çıkarmıştı. Yüzbaşı Yusuf Kenan bölüğüyle birlikte sayıca kendilerinden 5 kat fazla olan düşmanın sol kanadına yoğun ateşle baskıya başladı. Aldığı inisiyatifle Seddülbahir Savunması’nın 32.5 saat sürmesini sağlayan gizli kahramanlardan Yüzbaşı Yusuf Kenan, düşman kuvvetlerinin hesap edemediği çok mühim bir detaydı. Bölük ertesi gün 14.30’a kadar kahramanca savaştı ve İkiz Koyu’na çıkan İngiliz Birliği’ne ağır zaiyat verildi. Fakat Yüzbaşı Yusuf Kenan, 25 Nisan günü şehit düştü. Henüz 34 yaşındaydı. Ardında 27 yaşındaki eşi Zehra Hanım’ı biri üç yaşında diğeri ise altı aylık olan kızları Rüçhan ile Müjgan’ı bıraktı. Eğitimli bir Osmanlı kadını olan Zehra Hanım, hayatını 21 yaşında evlendiği Yusuf Kenan’a ve iki kızına adamıştı. Eşinin şehit düştüğünü 15 gün sonra öğrenebildi. Zehra Hanım’dan ve Yusuf Kenan’dan geriye iç burkan asırlık mektuplar kaldı.