• Pazar 0 ° / 0 ° Yok
  • Pazartesi 0 ° / 0 ° Yok
  • Salı 0 ° / 0 ° Yok

Türkçe Paragraf Soruları Nasıl Çözülmeli?

Türkçe paragraf soruları nasıl çözülmeli? Teknikleri nelerdir?

Bu yazımızda Türkçe paragraf soruları nasıl çözülmeli? sorusuna cevaplandırmak istedik. En fazla yaptığımız yanlışların ilkinden bahsedecek olursak; soruyu okuyup paragrafı okuduktan sonra en önce okuduğumuz şıkkın bize mantıklı gelmesidir. Bu şıkkı işaretlemekse oldukça yanlış bir harekettir. Çünkü ilk şık sorunun kökünün cevabı olabilir fakat eksiktir. Her ne kadar mantıklı olsa da cevap kesinlikle değildir. Bu yüzden unutmamak gerek ki her mantıklı şık doğru değildir. Fakat her doğru şık ise mantıklıdır. Bu yüzden yapmamız gereken ilk şıkkı okuduktan sonra doğru cevap olduğunu düşünseniz bile diğer şıkları da okumak olmalıdır.

Türkçe paragraf soruları nasıl çözülmeli? Teknikleri nelerdir?

- Şıklara göz atmak!

- Soru kökünden başlamak!

- Sizden istenilenin ne olduğunu anlayın!

- Bütün şıkları kesinlikle okumalısınız!

- Uzun paragraf sorularında korkmayın!

- Soruları kullanırken işaretleyici kullanabilirsiniz!

- Son cümlelere dikkat edin!

- Pratik yapmayı unutmayın!

Türkçe paragraf soruları nasıl çözülmeli? Teknikleri nelerdir?

  • Şıklara göz atmak!

Paragrafı okumadan önce şıklara hızlı bir şekilde göz atmanız paragrafta size neyin anlatılmak istenildiğini ve sizden ne istendiğini kolay bir şekilde anlamanıza yardımcı olur. Bu yüzden de paragraf hangi konudan bahsediyor? sorusunun cevabını bulmak için ilk adımı atmış olursunuz.

  • Soru kökünden başlamak!

Bir işi yaparken ne amaçla yaptığımızı biliyorsak onu yapmak daha kolay bir hal alacaktır. Bu nedenle önce soru kökünü okumanız ve paragrafı okurken otomatik olarak beyninizi onu anlamaya ve çözmeye hazırlamış olacaksınız.

  • Sizden istenilenin ne olduğunu anlayın!

Soru kökünü ve sizden istenileni iyi bir şekilde anlamanız oldukça önemlidir. Altı çizili sözcükleri dikkatli bir şekilde okumalısınız. Kısacası sorunun sizden ne istediğini veya cevabının ne olduğunu bulmak için yapılması gerekeni anlamalısınız.

  • Bütün şıkları kesinlikle okumalısınız!

Bazı zamanlarda ilk şıklar çeldirici olabilmektedirler. Zaman olarak tasarruf sağlamak isteyen bazı öğrenciler altta kalan şıkları okumamaktadırlar. Karşılaşan ilk şık paragrafla ilgilidir fakat diğer şıklar paragrafın konusunu ve ana fikrini daha iyi anlatmaktadır. Bu yüzden hemen A’yı işaretlerseniz cevapları öğrendikten sonra pişman olabilirsiniz.

  • Uzun paragraf sorularında korkmayın!

Bazı soruların uzunluğu ve zorluğu ters orantılı olabilmektedir. Eğer bir soru sayfanın tamamını kapsıyorsa o soru diğer sorulara göre oldukça kolaydır. Uzun sorularda bir olay anlatılmaktadır. Bu yüzden de akılda tutmak oldukça kolay olduğundan soruyu daha hızlı çözebilirsiniz.

  • Soruları kullanırken işaretleyici kullanabilirsiniz!

Bilmediğiniz kelimelerin, tarihlerin, özel isimlerin veya önemli olduğunu düşündüğünüz yerlerin altınızı çizerek aklınızda yer edebilirsiniz.

  • Son cümlelere dikkat edin!

Bir paragrafın ana düşüncesi genel olarak son cümlede yer almaktadır. Diğer yandan paragrafın ilk cümleleri yazarın temaya değineceği kısım olabilecekken ana düşünceyi son cümlede arayabilirsiniz.

  • Pratik yapmayı unutmayın!

Paragraf soruları bazen zorlayıcı veya kolay olabiliyor. Bu yüzden herkes bu tür soruları ortalama olarak çözebilmektedir. Fakat burada en önemli olan durum istenilen zaman aralığında soruların doğru bir şekilde çözülmesidir. Bu yüzden de pratikler yaparak hızlıca çözebilme yeteneğine kavuşabilirsiniz. Pratik kazanmak için de düzenli bir şekilde soru çözmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda ilgi alanlarınıza yönelik kitaplar okumak, soruları daha hızlı anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden her gün en az 20-30 paragraf sorusu çözmeniz ve 15-20 dakika kitap okumanız hiç hata yapmadan paragraf sorusu çözmenizi sağlayacaktır.