• Perşembe 18 ° / 5 ° Güneşli
  • Cuma 19 ° / 7 ° Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 19 ° / 11 ° Bulutlu

VEZİRKÖPRÜ VE KAPLANCIK KANYONU

VEZİRKÖPRÜ VE KAPLANCIK KANYONU

Samsun ülkemizin kuzeyinde Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş illerinden birisi. Samsun Karadeniz’in liman kenti.  Denizi, Kızılırmak ve Yeşilırmak ile birlikte baraj gölleriyle de suyu bol olan bir ilimiz. Her ilçesinin ayrı bir güzelliği var. Milli Kurtuluş Savaşı’nda meşalenin yakıldığı kenttir Samsun. O günün anısına ilde 19 Mayıs ilçesi bulunmaktadır. 

Samsun tarihi olduğu kadar tabii güzelliğiyle de dikkat çeken bir ilimiz. Bu ilimizin Anadolu içlerine açılan kapısı olan Kanyonları ile baraj gölüyle muhteşem bir güzellik sergileyen bir ilçesi var. Adı Vezirköprü. Vezirköprü tarihi, insanoğlunun yeryüzündeki serüveni kadar eskidir. Yörenin bereketli Kızılırmak havzası ve zengin yerel su ağları ile örülü olması, çağlar boyunca insan yerleşimi için uygun bir zemin oluşturmuştur. Vezirköprü'nün tarihi Hititlere (M.Ö. 2000 - M.Ö. 700) kadar uzanmaktadır. İlk şehir Hititler tarafından şimdiki ilçe merkezinin 2,5 km. kadar uzağına kurulmuştur. Bu Vezirköprü’nün ilk kuruluşudur. Hititler, Kızılırmak yayı içerisinde önemli bir uygarlık kurmuşlardır. 

M.Ö. 1200 yıllarında bu yöre Frigya hakimiyeti ve Paflagonya idaresine girmiştir. Daha sonra burası Büyük İskender tarafından ele geçirilmiştir. Roma döneminde general Lucullus Vezirköprü'yü de içine alan genişçe bir bölgeye hakimiyeti altına almıştır. Roma Dönemindeki Vezirköprü, şüphesiz çok zengin bir kent durumunda idi. Bu dönemde adı Andrapa ya da Neoclaudiopolis olan Vezirköprü M.S. 41-54 yılları arasında Roma İmparatoru olan Claudius tarafından planlı bir kent olarak inşa edilmiştir. Bu tarihlerden itibaren sürekli gelişen kent; İmparator Antoninus Pius döneminde en parlak günlerini yaşamıştır. Bu döneme ilişkin buluntuların lüks tüketime yönelik olması bunun en iyi örneğidir. Roma İmparatorluğunun M.S. 385 yılında Doğu ve Batı diye ayrılmasıyla Bizans toprağı  olan Vezirköprü, Roma dönemindeki görkemini hala sürdürmüştür. Vezirköprü Bizanslılar zamanında Fezimon ve Teokliopolis adlarıyla anılmıştır. İlçede Bizanslılar döneminden kalma sütün ve sütün başlıkları bulunmuştur. O dönemde çevredeki en zengin kent olduğu bugün görülen büyük bina harabelerinden anlaşılmaktadır.

Selçukluların Bizanslılara yaptığı savaşlarda Vezirköprü tekrar harabeye dönmüştür. Daha sonra Danişmentlilerin eline geçen ilçe Haçlı seferleri nedeniyle inşa edilememiştir. Ancak Sultan Mesut 1160 yılında kasabaya Gadegara adıyla üçüncü kez yeniden kurmuştur.

Vezirköprü 1695 yıllarındaki Celali isyanları sırasında sık sık baskına uğramış ve kasaba yağmalanıp yıkılmıştır. Bu nedenle insanlar kalelere sığınma ihtiyacı duymuştur. İlçede Taşkale ve Toprakkale olmak üzere iki kale yapılmıştır. Şimdi bu kale yıkıntıları üzerinde kurulan mahalleler aynı adlarla anılmaktadır. Celali isyanlarından sonra Köprülü Mehmet Paşa ilçedeki yıkılmış yapıları tamir ettirmiştir. Sivas Beyler Beyliğine bağlı Amasya mutasarrıflığı içinde olan Vezirköprü; 1925 yılına kadar Amasya'ya bağlı bir ilçe iken 1925 yılında Samsun iline bağlanmıştır. Vezirköprü ilçesine uzandığınızda sizleri Altınkaya Baraj Gölü üzerinde muhteşem bir tabiat harikası Kaplancık Kanyonu karşılar. samsun il merkezine 110 kilometre uzaklıkta bulunan Vezirköprü ilçesi sınırları içinde yer alan, Kaplancık Mahallesi'nde, Altınkaya Barajı havzasında, bulunan Kaplancık Kanyonu görülmeye değer tabiat harikası bir yer. İlçe merkezine 23 kilometre uzaklıkta, Şahinkaya Kanyonu'ndan sonra ikinci kanyon konumundaki Kaplancık Kanyonu, Kızılırmak’ın turkuaz ve yeşil renkli sularının sarp kayalıklar arasında yer alır. Kanyon içindeki irili ufaklı adacıklar ile ziyaretçilerine adeta görsel şölen sunmaktadır. Yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda olan Kaplancık Kanyonu çevresi Helenistik ve Roma dönemlerinden izler taşımaktadır. Doğa sporları için çok uygun olan Kaplancık Kanyonu turizme kazandırıldığında bölge için muhteşem bir turistik atmosfer oluşturacaktır. Kanyonun bulunduğu bölge doğa sporlarının bir çoğunun yapılabilmesine imkan sunacak nitelikte. Muhteşem doğal güzellikleri arasında kano, dragon, bot, yamaç paraşütü, paramotor, base jump, slackline ve highline (iple yüksekten atlama), kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü gibi sporların yapılabilmesi mümkündür. Kanyon bölgesi bu anlamda gerekli girişimlerin yapılmasını bekliyor.  
Vezirköprü’ye birkaç kez gitmek nasip oldu. Hatta baraj boyunca kıvrım kıvrım giden yoldan Sinop Boyabat’a kadar uzandım. Diğer yandan baraj yolunu takip ederek dağların eteğinden tırmanarak samsun Alaçam ilçesine de uzandığım oldu. Barajın kendisi zaten başlı başına bir güzellik sergiliyor. Vezirköprü’ye ve keşfedilmeyi bekleyen Kaplancık Kanyonu’nu görmeye geldiğinizde ilçe merkezinde Hititlere, Helenistik ve Roma dönemleri ait eserler görebilirsiniz. Bunun yanı sıra tarihi Osmanlı evleriyle de ilçe göz kamaştırmaktadır. 

Vezirköprü ilçesinin en değerli turistik değerlerinden olan Kaplancık Kanyonu ve etrafı keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cenneti andırmaktadır.

Önder Güzelarslan