• Salı 16 ° / 11 ° Sağanak
  • Çarşamba 13 ° / 6 ° Sağanak
  • Perşembe 10 ° / 2 ° Parçalı bulutlu

Yıldız Çocuklar Anaokulu’ndan Orman Günleri

Yıldız Çocuklar Anaokulu ‘’Orman Günleri’’ etkinliği gerçekleştirdi

Yıldız Çocuklar Anaokulu ‘’Orman Günleri’’ etkinliği gerçekleştirdi. ‘’Orman Günleri’’ adını verdikleri etkinlikle çocuklar ormanda keyifli bir gün geçirdiler.

Çekmeköy Yıldız Çocuklar Anaokulu haftanın bir gününü doğaya ayırıyor. Gerçekleştirdikleri ‘’Orman Günleri’’ etkinliği ile ilgili olarak bilgi veren Yıldız Çocuklar Anaokulu Müdürü Zeynep Akman, ‘’Günümüz küresel dünyasının Mart ayından bu yana baş etmeye çalıştığı pandemi ve alışmaya çalıştığı yeni dünya düzeni, biz yetişkinleri olduğu kadar çocuklarımızı da etkileyen bir süreç oldu. Dünya tarihinde çok sık yaşanmayan bu toplu salgın zamanları, bizlere ciddi öğretiler de kazandırdı. İlişkinin, bağın, sağlığın ve sürdürülebilirliğin kıymetini bir kez daha yaşayarak öğrendiğimiz bu zorlu günlerde, çocuklarımız tekrar okula döndü. Bizler bu “yeni normal” düzende daha çok bahçede, daha az içeride olmayı ve haftalık programımıza “Orman Günleri” eklemeyi, hijyenle ilgili tedbirleri artırırken çocukların psikolojisini de gözetmenin yollarını aradık.

Bu yüzden Yıldız Çocuklar Anaokulu olarak ‘’Orman Günleri’’ yapmaya başladık. Ormanda çocuklarla açık alanda vakit geçirerek virüsün bulaşma riskini azaltırken, eğlenceli ve öğretici vakit geçirmelerini de sağlıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Ormanda çocukların doğaya saygı göstermeyi öğrendiğini, çevrelerindeki hayvanları, bitkileri ve ağaçları daha iyi tanıdığını belirten Akman, ‘’Ormanda çocuklar hayal güçlerini kullanarak basit oyuncaklarla oynamak yerine yaprakları ve dalları kullanarak, oynayabilecekleri şeyler yapıyorlar. Doğaya saygı göstermeyi öğreniyorlar, çevrelerindeki hayvanları, bitkileri ve ağaçları daha iyi tanıyorlar.  Ayrıca sosyal gelişim, çatışma çözümleme, nezaket, merhamet, empati, duygusal denge, risk değerlendirme, beden gücünü artırma, el becerisi geliştirme, daha iyi bir vücut dengesi ve esneklik gibi birçok beceri kazanmaları da kaçınılmaz oluyor.

Bizler ormanda çocuk tarafından yönetilen, ilgi odaklı bir öğrenme yöntemi uyguluyoruz. Çocuklar; Koşuyorlar, tırmanıyorlar, kazıyorlar, çalı çırpı topluyorlar, çamur birikintilerinde oynuyorlar, hayali oyunlar kuruyorlar, müzik yapıyorlar, dans ediyorlar, bağırıp çağırıyorlar. Yani çocukları gerçek bir dış mekânda oyun oynaması için bıraktığınızda ne yapacaklarsa onları yapıyorlar. Ve Onlar kendi oyuncaklarını kendileri yaratıyorlar çünkü hayal güçleri henüz bozulmamış durumda. Bir çomak; at, süpürge, matkap hatta ağaçkakana ya da buna benzer bir sürü başka şeye dönüşebiliyor.’’ şeklinde konuştu. 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ