Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

Hakem Olma Şartları Nelerdir?

Futbol müsabakalarının uygulanmasından mesuliyetli olan ve futbol sahasının içinde idari etkisine sahip olan kişiye denir. Hakemlerin bir futbol maçında görev dağılımları ve tanımları:

 Orta Hakem

 Futbol maçının tek ve mutlak idare yetkisi olan görevli kişidir. Sarı kart, kırmızı kart, kalem, sağ ve sol kollarına saat ve düdük materyalleri ile futbol maçı yönetir. Sarı ve kırmızı kartları futbol kurallarına uygun olmayan davranışlarında ise verilir. Kalem ise verilen cezayı alan kişi hakem tarafından yazılır. Sağ ve sol kolda bulunan saatler ise maçın zamanı ve uzatma dakikaları belli olarak maçı yönetir. Düdük ise maçın başlaması, durması, devam etmesi ve bitirmesi için hakem tarafından kullanılır.

 Yan Hakem

 Futbolda ise yan hakemin diğer ismi yardımcı hakemdir. Maçın orta hakemine idaresinde kontrol etmede yardımcı olan hakemlerdir. Sahanın sağ ve sol tarafında bulunur. Ellerindeki bayraklar ile köşe vuruşlarını ve ofsayt kuralını takip etmekte sorumlu olan kişidir.

 4. Hakem

 Futbol maçında ise değişecek oyuncuyu tabela göstererek belli eden ve maçın uzatma dakikalarını belli eden hakemdir. Maç içinde fazla görevi olmasa da eğer lazım olduğu halde yine de maçın yönetimine müdahile edebilir.

 Var Hakem

 Ülkemizde 2019 - 2020 sezonu itibariyle Süper Lig' de uygulanan yardımcı hakem modelidir. Video yardımcı hakem uygulaması ise maç görüntüsünü orta hakemin uyarısı ile tam karar veremediği anda ana ekran da izleyerek yardımcı olan hakem görevidir.

 Hakem Olma Şartları Nelerdir?

 Ülkemizde ise belirli kuralları yerine getiren kişiler hakem olabilir. Hakem olmak ise spor müsabakalarında adil yönetim sahibi olan doğru şekilde idareci kişilerdir. Türkiye Futbol Federasyon' u ise futbol hakemi olma şartları:

- 18-42 yaş arasında olması gerekir.

- Minimum olarak ise lise veya dengi okullardan mezun olması gerekir.

- Boy ve kilo kurallarına uyması gerekir.

- Adli sicil kaydı sorunsuz olması.

- Sağlık raporlarını yetkili hastanelerden tam teşekküllü olarak alması gerekir.

- Federasyonun uygun gördüğü ödemeyi yapması.

- Sözlü sınavı, mülakat sınavı ve fiziksel sınavlardan gerekli puan alınması gerekir.

- Yabancı dil sınavından yeterli dereceye sahip olması gerekir.