Gitar Nasıl Yapılır? Gitarın Kısımları Nelerdir?

Gitar 16. yüzyılda İspanya'da icat edilmiştir. Çok sayıda türüyle farklı müzik zevklerine hitap edebilir.

Gitar 16. yüzyılda İspanya'da icat edilmiştir. Çok sayıda türüyle farklı müzik zevklerine hitap edebilir.

Gitar Nedir?

Gitar telli bir enstrümandır. Klavyeli bir sap ve geniş bir baştan oluşur. Gitar perdelerinin her biri farklı bir notayı çıkarmak için kullanılır. Günümüzde farklı türlerde üretimi yapılmaktadır. Tek başına kullanılması mümkün olan klasik gitar, tüm gitar türlerinin öncüsüdür. Akustik gitar, klasik gitara göre daha basık ve kalın bir tekne bölümüne sahiptir. Temiz ve güçlü bir ses çıkarır. Elektro gitar amfiye bağlanılarak kullanılır ve adından anlaşıldığı üzere elektrik desteğine ihtiyacı vardır. Akustik bas gitar, jazz gitar da diğer gitar türleridir.

Gitarın Kısımları

Sap üzerinde perdelerin bulunduğu, notaların basıldığı uzun ve ince bir alandır. Ucunda ise gövde ile birleşmektedir. Gitarın çeşidine göre ortalama yirmi bir ya da yirmi dört tane perde bulunulabilir. İki perde arasındaki tam orta noktaya baskı uygulandığı zaman doğru ses elde edilir. Gövdeye doğru gidildikçe sesler incelir. Burgu gitar sapının en uç noktasındaki bölümdür. Köprü, gövde üzerindeki tellerin diğer uçtaki topuzlarla bağlandığı yerdir. Ses deliği, akustik ve klasik gitarlarda bulunan gövdenin üzerindeki deliktir. Ses deliği bulunmayan bir gitarı amfi olmadan kullanmak mümkün değildir. Gövde gitarın en geniş kısmıdır. Sesin tınısını belirleyen bölümdür. Teller gitardaki sesin temel kaynağıdır.

Gitar Yapımı

Gitar yapımında genellikle hafif olan ladin ya da sedir ağacı tercih edilir. Ağaç kesildikten sonra bile canlı kalabildiği için ahşap bir süre bekletilip durağan hale getirilir. Kalıplar yardımıyla gitar şekli çıkarılır. Kabataslak şekil çıkarıldıktan sonra yapıştırılarak monte edilir. Ahşap uygun kalınlığa ulaşıncaya kadar zımparalanır. Ahşap ince bir tabaka şeklinde cilalanır. Bu tabaka hem ahşabı korumak hem de sesi arttırmak içindir. Berrak ve doğal bir ses için reçine sürülür. Elektro gitarlar genellikle masif gövdeli yapılır. 

Malzeme seçimi klasik gitarlara göre daha serbesttir. Hatta ahşap olmayıp başka malzemelerden de yapılabilir. Örneğin sadece metal kullanılarak da elektro gitar yapmak mümkündür. Gitarın sapıyla gövdesinin yapıştırılma açısı çok önemlidir. Bu açı genellikle makineler tarafından ölçülür. Sap kısmında genellikle gül ağacı tercih edilir. Teller sıkıca yerleştirilir. Bir gitar yapımı minimum üç haftayı bulur.