Mıknatıs Nasıl Yapılır? Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

Mıknatıs Kalıbı Nasıl Yapılır?

Mıknatıs Nasıl Yapılır?

Bakır, kobalt, sülfür, nikel, saf demir, alüminyum ve titanyum metalleri elektrikli indüksiyon kazanına doldurulur. 1600 derece sıcaklıkta eritilen metaller, kum kalıpların içine dökülür. Kalıplar alevler halinde çatlar, çünkü kumu sertleştiren gazların yanıcı özellikleri devam eder. Dökümhaneye götürülen kalıplar işçiler tarafından balyozla parçalanır. Parçalanan kum külçelerinin içinden metaller ayrılır. Ayrılan metaller bir tüpün içine dizilir. Daha sonra tüpün içine silisyum dioksit dökülür.
Tüpün her iki ağzı kapatılır ve elektrikli kazana atılır. Tüp mıknatıslanana kadar kızartılır. Kızaran tüp düşük voltaj ve yüksek akım uygulayan bir makineye yerleştirilir. Bu süreç de manyetik alan makine sayesinde tüpe uygulanır. Makineden çıkarılan tüp artık mıknatıslanmıştır. Mıknatıslanana tüp kesici makinenin içine koyulur. Burada makine önceden belirlenen kalıplara göre kesim işlemini gerçekleştirir. Kesim işlemi gerçekleştikten sonra elektromanyetik güç uygulayan bir makinenin içine konulur. Burada uygulanan elektro manyetik güç sayesinde artık mıknatıslar kullanıma hazır hale gelmiştir.

Mıknatıs Kalıbı Nasıl Yapılır?

Mıknatısları yapmak için ilk önce mıknatıs şekillerinin kumdan kalıpları yapılır. Şekilleri yapılan mıknatıs kalıpları içlerini kumla dolduracak olan bir makineye yüklenir. Makineden çıkan kalıplar pürüzsüz hale getirilir. Daha sonra tekrardan makineye koyulur. Ancak bu sefer kumu sertleştirmek için içeriye kimyasal gazlar pompalanır. Katılaşan ve sertleşen kalıplar dışarıya çıkartılır.

Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

Demir, nikel ve kobalt gibi maddelerin çekme özelliği gösteren cinslerine mıknatıs denir. Mıknatıslar iki çeşide ayrılır.

Doğal Mıknatıs

Doğada bulunan mıknatıs özelliği taşıyan maddelerdir. Doğada bulunan mıknatısların kullanım alanları içerisinde en yaygın olanı saat endüstrisidir.

Yapay Mıknatıs

Doğada mıknatıs özelliği taşımayan fakat fabrikalarda mıknatıs özelliği kazandırılan maddelerdir. Günlük hayatımızda kullandığımız çoğu mıknatıs yapay mıknatıstır. Yapay mıknatıs imalatında tercih edilen maddeler genellikle çelik ve demirdir.

Yapay mıknatıslar kullanım alanlarına göre üç sınıfa ayrılır;

•    At Nalı Şeklinde Mıknatıslar.

•    U Şeklinde Mıknatıslar.

•    Pusula İğnesi Şeklinde Mıknatıslar.

Mıknatısların Kullanım Alanları Nerelerdir?

Mıknatısların kullanıldığı, yaygın alanlara baktığımızda karşımıza VHS videolar, kasetler, hard diskler, ATM kartları, elektrikli motorlar ve jeneratörler çıkıyor.

Diğer kullanım alanları ise şunlardır;

•    Pusula.

•    Buzdolabı Kapakları.

•    Elektro Mıknatıslı Vinçler.

•    Radyo.

•    Televizyon.

•    Mikrofon.

•    Hızlı Manyetik Trenler.